Skip til hoved indholdet Support Support

Hjørring Varmeforsyning skiftede til Forsyning|FOF

Hjørring Varmeforsyning valgte i starten af 2020 at skifte deres tidligere forbruger- og finanssystem ud med Forsyning|FOF. Økonomichef Dan Christian Østergaard fortæller om forsyningens overvejelser, da de valgte at skifte system, deres oplevelser med implementeringen af Forsyning|FOF og samarbejdet med Softværket.

Pris og tilpasningsmuligheder var vigtige årsager til at vælge Forsyning|FOF

Flere faktorer var i spil, da Hjørring Varmeforsyning skulle vælge et nyt forbruger- og finanssystem. Dan Østergaard fortæller, hvorfor valget faldt på Forsyning|FOF.

"Vi valgte at skifte til Forsyning|FOF, fordi vi så nogle gode muligheder i, at systemet er målrettet til vores branche, og fordi Forsyning|FOF havde en meget fordelagtig pris sammenlignet med vores tidligere system. Når man skifter system, vil der selvfølgelig altid være nogle funktioner, man mangler fra det gamle, men vi vurderede, at vi i samarbejde med Softværket kunne gøre systemet mere brugervenligt for vores forsyning hen ad vejen".

En klar implementeringsplan gav pote i overflytningen

Dan har overordnet set oplevet implementeringen af Forsyning|FOF som god. Hjørring Varmeforsyning var udfordret i forbindelse med overflytningen af deres store mængder data, men ved at lægge en plan over overflytningen fra starten af, var de helt klar, da den trådte i kraft.

"Overordnet set er det gået godt med at få flyttet vores data. Som en større forsyning har vi oplevet udfordringer med, at vi har en stor og meget kompleks datamængde, som skulle flyttes. Den udfordring har vi dog løst i samarbejde med Softværket ved at lægge en plan over overflytningen fra starten af. Det betød, at vi havde helt styr på procedurerne, og vores forbrugere oplevede derfor ikke de store problemer i skiftet. Vi har derfor heller ikke fået en storm af kundehenvendelser i forbindelse med skiftet, som man måske kunne have frygtet. Vi synes dog, at hosting-delen af Forsyning|FOF kunne forbedres, fordi vi ikke har fået vores Office 365-løsning integreret. Vi håber, at vi med tiden får en lidt bedre integration til andre platforme i Forsyning|FOF".

Ikke en finger at sætte på konstruktivt samarbejde med Softværket

Særligt samarbejdet med Softværket igennem implementeringen af Forsyning|FOF, fremhæver Dan Østergaard som en af årsagerne til, at forsyningen kunne skabe et trygt miljø, hvor deres medarbejdere havde tid og ro til at lære det nye system at kende. Jeg har ikke en finger at sætte på samarbejdet med Softværket.

"Vi har haft et meget konstruktivt samarbejde gennem hele overgangen, og vi har været særligt glade for, at vi har haft mulighed for at have en konsulent fra Softværket ude hos os i hele dage ad gangen. Ved at have en ekspert i Forsyning|FOF på kontoret imens vi skulle sætte os ind i systemet, fik vi skabt et roligt og trygt miljø, hvor vi kunne lære systemet at kende i vores vante omgivelser. Jeg anbefaler helt klart, at man gør brug af den mulighed, da det er en lille pris at betale for en stor tryghed i et helt nyt system. Samtidig vil jeg også varmt anbefale andre værker at gøre brug af muligheden for at få deres medarbejdere på dagskurser i Forsyning|FOF. Det har nemlig givet mine medarbejdere en yderligere tryghed i forbindelse med overgangen".

"Vi bliver altid mødt med et smil og åbne arme – og vi oplever, at vi kan spørge om alt, på hvilket som helst tidspunkt"

Dan Christian Østergaard, Økonomichef i Hjørring Varmeforsyning

Anbefaler Forsyning|FOF til andre større forsyninger

Dan Østergaard fortæller, at muligheden for at komme med forbedringsforslag til Forsyning|FOF er en af de største årsager til, at han anbefaler Forsyning|FOF til andre forsyninger.

"Jeg vil anbefale andre større forsyninger at bruge Forsyning|FOF – specielt fordi man som kunde har mulighed for at komme med forslag til forbedringer til systemet. Som forsyning ønsker vi det bedst mulige system, så derfor forventer vi også at komme med forslag til tiltag, der kan implementeres i systemet og gøre det mere brugervenligt for os. Samtidig ved vi, at hvis vi kommer med gode forslag til systemet, kan det gavne alle, som bruger Forsyning|FOF".

God vejledning gjorde hektisk implementering lettere

Lena Vittrup, der er assistent i Hjørring Fjernvarmes administration, har haft implementeringen af Forsyning|FOF på tæt hold, da hun sidder med systemet til daglig. Hun fortæller, at implementeringen af Forsyning|FOF har været hektisk, men at de er blevet hjulpet godt i gang af Softværket.

"Implementeringen af Forsyning|FOF har været meget hektisk, men det tror jeg ikke, man kan undgå, når man skifter et stort system i en forsyning. Softværket har til gengæld været gode til at vejlede os i brugen af systemet. Vi har været så heldige at få en meget tålmodig supporter tildelt. Hun har været god til at sætte os i gang, særligt ved at være i huset. Vi har også stadig mulighed for at kontakte hende, når vi har brug for hjælp.

"At bruge Forsyning|FOF er stadig ikke fuldstændig rutine for mig, men når jeg er helt inde i systemet, tror jeg, at særligt muligheden for at sende opkrævninger med NETS kommer til at lette min hverdag en hel del. Vores flytteprocedure er blevet nemmere, da vi har fået daglige aflæsninger i vores afregningssystem. Før tastede vi aflæsninger manuelt ved flytninger, hvorimod vi nu nemt kan hente dem i Forsyning|FOF".

Følg med

Merkurvej 7
6000 Kolding
CVR: 26 22 40 20
EAN: 5790 001266011

Telefon: 7632 1250
info@softvaerket.dk

Links